مقایسه دو نرم افزار Adobe XD و Sketchapp

با دست خط هدشی۱۶ خرداد ۱۳۹۸
دانش انتها ندارد , من در حال یادگیری هستم و آموخته های خود را با شما به اشتراک گذاشته ام

شروع طراحی رابط کاربری

اگر شما به فکر طراحی رابط کاربری افتاده باشید در اولین پرس و جو نرم افزار sketchapp برای طراحی به شما معرفی میشه و به نوعی استاندارد طراحی رابط کاربری شناخته شده.
اما این نرم افزار تنها بر روی سیستم عامل مک قابل اجراست و اگر کاربر ویندوز باشید باید دور این نرم افزار رو خط بکشید.
اما حدود سال 2015 الی 2016 شرکت adobe به عنوان غول تولید کننده نرم افزار های گرافیکی , نرم افزار جدیدی با نام XD که مخفف شده ی Experience Design بوده را معرفی کرد و کاربر های ویندوز را علاوه بر مک تحت پوشش قرار داده.


رسم اشیا

در هر دو نرم افزار به شما امکانات رسم شکل و خط را داده اند تا وکتور ها یا اشیای مورد نیاز در طراحی را در محیط نرم افزار رسم کنید تا از نرم افزار های دیگر بی نیاز باشید
اما در AdobeXD شما تعامل بالایی با نرم افزار Adobe Ai برای رسم دقیق تر اشیا در محیط illustrator و استفاده در رابط کاربری خواهید داشت


ویرایش حرفه ای تصاویر

در هیچ یک به شما امکانات حرفه ای ویرایش تصاویر استفاده شده در طراحی را نداده اند و باید در نرم افزار های تکمیلی این ویرایش ها صورت گیرد و تصاویر وارد محیط نرم افزار مربوطه شود .


محیط نرم افزار

sketchapp قدیمی تر بوده و طراحان رابط کاربری با محیط این نرم افزار به خوبی ارتباط برقرار کرده و به آن عادت کرده اند و همه چیز سر جای خودش است . ادوبی زیرکانه عمل کرده و محیط را فی ما بین نرم افزار های ادوبی و اسکچ قرار داده تا کاربران با اولین نگاه با نرم افزار آشنا بوده باشند !!
محیط هر دو فوق العاده ساده بوده و یادگیری هر دو آسان است .

خلاقیت در هر دو نرم افزار حرف اول را میزند


ارتباط بین عناصر

ارتباط بین عناصر یا prototyping بعد از طراحی نرم افزار شما مهم ترین اصل بوده تا صفحات را به هم متصل کند.
اما اتصال کافی نبوده و می توانید افکت هایی را برای حالت نمایش و انتقال بین صفحات در نظر بگیرید تا به کاربر و برنامه نویس جهت پیاده سازی نمایش دهید .
ادوبی در نسخه جدید از auto-animate استفاده کرده که افکت های زیباتری را به راحتی خلق خواهید کرد.


پنل دارایی ها

این عنوان به منظور ارث بری اشیا از نمونه های ساخته شده می باشد . به عنوان مثال تعریف رنگ , فونت , سایز , اشیاء و استفاده از آن برای عناصر مختلف که با تغییر در نمونه ساخته شده , مولد های آن از نمونه اولیه ارث بری کنند و تغییرات ظاهری سریعتر صورت پذیرد .
اگر از فوتوشاپ برای طراحی رابط کاربری استفاده می کنید
همین نکته کافیه تا سریعا فوتوشاپ رو ببندید !!!


پیش نمایش طرح

Mobile music application
by Taras Migulko

در Sketchapp شما قابلیت پخش طرح را داخل مک خواهید داشت . با اتصال آیفون نیز می توانید خروجی اپ را داخل آیفون خود مشاهده کنید تا ارتباطات و انیمیشن ها را بررسی کنید .
در AdobeXD نیز به همین صورت طرح شما پخش شده و داخل آیفون نیز با داشتن اکانت Creative Cloud می توانید اپ طراحی شده را به صورت کامل مشاهده نمایید .
در هر دو مشاهده در دیوایس اندروید کمی متفاوت است


هزینه ها

نرم افزار sketchapp را باید به قیمت 99$ سالانه خریداری نمایید و تنها یک نسخه 30 روزه را رایگان در اختیار خواهید داشت.
اما استفاده از AdobeXD رایگان بوده و در صورتی که نیاز به اشتراک اپ در فضای ابری یا کار تیمی پیشرفته تری دارید باید اکانت تک برنامه را با شارژ ماهیانه 10$ خریداری کنید.


سیستم عامل

نرم افزار sketchapp تنها بر روی سیستم عامل مک عرضه شده است و کاربران ویندوز از استفاده آن محروم اند .
نرم افزار AdobeXD مانند دیگر نرم افزار های ادوبی علاوه بر سیستم عامل مک , برای ویندوز 10 نیز عرضه شده تا این قشر را نیز در بر گیرد .


تجربه شرکت ها

نرم افزار sketchapp یک نرم افزار تکامل یافته و در حال توسعه است و افزونه های بسیار زیادی برای کار راحت تر این نرم افزار نوشته شده است .
نرم افزار AdobeXD به تازگی معرفی شده و در حال تکامل است اما شرکت ادوبی به عنوان غول شرکت های نرم افزار توانسته طوری مسیر مخاطب را ساده کند که هم رده ی نرم افزار های پیشین و حتی قوی تر از آن عمل کرده باشد.


پس بهتره از AdobeXD استفاده کنیم ؟

خیر , اگه کاربر اسکچ هستید عجله نکنید !! هر دو مزیت های خاص خودشون رو داشتند و این بررسی هم کامل نبوده .نرم افزار sketchapp انبار بزرگی از افزونه ها داره که این افزونه ها هنوز برای XD نوشته نشده اند.
در ضمن کاربرانی که با میانبر ها و سادگی sketchapp عادت کرده اند برای کوچ به نرم افزار جدید با کمی ساختار متفاوت کار سختی است.
برخی از ویراستاری های تصاویر مانند درج گرادینت , بریدن عکس و برخی نکات ریز همچنان در XD وجود ندارد ….

More Articlesمقالات بیشتر

استعداد خود را تقویت کنید – پارت دوم

استعداد خود را پیدا کنید – پارت اول

فریلنسر شدن و اجرای پروژه – پارت سوم

فریلنسر شدن و ساخت برند شخصی – پارت دوم

فریلنسر شدن و انتخاب حرفه – پارت اول

اصول طراحی و ایجاد محیط کار فریلنسری

مشکلات فریلنسرها که باید شما و کارفرما آنها را بدانید

نحوه برخورد در ملاقات حضوری با مشتری به چه صورت است