اصول طراحی و ایجاد محیط کار فریلنسری

با دست خط هدشی۱۰ مرداد ۱۳۹۸
دانش انتها ندارد , من در حال یادگیری هستم و آموخته های خود را با شما به اشتراک گذاشته ام

فریلنسر کیست ؟

احتمال زیاد شمایی که در حال خواندن این مطلب هستید یک فریلنسر هستید . اما برای افرادی که این اصلاح را نشنیده اند عرض کنم که به افراد دور کار یا نیروی کار آزاد به اصطلاح فریلنسر گفته.

در اروپا حدود 34 درصد نیروی کار را فریلنسر ها
تشکیل می دهند و در آسیا نیز هند و فیلیپین بیشترین فریلنسر را دارند.

داشتن محیط کار مناسب ( خانه یا دفتر ) برای این افراد نیز مانند محیط شرکت برای کارمند دارای اهمیت بالایی می باشد.


خانه یا دفتر کار ؟

یکی از تاثیر گذارترین گزینه ها در خلاقیت فریلنسر محیط کار می باشد , خواسته یا نا خواسته شما حدود 8 ساعت از روز خود را در این محیط مشغول خواهید بود که خود حدود نیمی از فعالیت های روزانه شما را در بر خواهد گرفت .

گزینه های میز کار و دفاتر اشتراکی برای برطرف کردن نیازهای تجاری , جلسات , ارتباطات و کم کردن هزینه های طراحی گزینه ی مناسبی می باشد. اما اکثریت فریلنسر ها در محیط خانه مشغول به فعالیت اند که در کنار مزایایی که دارد علاوه بر اثر منفی بر خلاقیت فردی , توانایی شما نیز کاسته شده و منجر به انزوا و در نتیجه عدم پیشرفت سریع تر می شود .


برخی از دفاتر اشتراکی

دفاتر زیر از جمله مراکزیست که برای فریلنسر ها و استارت آپ های نوپای تهران قابل استفاده اند.

باکس
فینووا
تی وان
زاویه

اما کار در خانه چطور ؟

کار در خانه با فریلنسری تعامل بیشتری دارد . در این مرحله شما از مقررات یک محیط اشتراکی دور شدید . یک آزاد کار با محیط کار آزادانه ی خود هستید . زمان بندی , تفریح , کار , استراحت , پوشش و … به انتخاب شماست . تنها مشکل ارتباط کم شما با دیگران و در نهایت تعامل کمتر با مشتری و ناامیدی از کار می باشد. ایجاد توازن بین این سبک کاری و اجتماع کلید موفقیت روحی شماست.


هزینه های محیط کار

اغلب فریلنسر ها محیط خانه را انتخاب کرده اند . یکی از دلایل قانع کننده پایین آوردن هزینه ها می باشد . اما همین افراد برای دور شدن از محیط کار خانگی خود , فضای دیگری را در طول هفته انتخاب میکنند که غالبا کافی شاپ , کتابخانه , گیم نت و … می باشد که به مروردر مقایسه با محیط کار اشتراکی , هزینه های بالایی را در بر خواهد داشت.


لوازم محیط کار خانگی

ساعت ) داشتن یک ساعت زمانبندی شما رو دقیق تر خواهد کرد

ماوس پد ) یکی از مشکلات فریلنسر ها یا افرادی که با کامپیوتر فعالیت می کنند چسبندگی رگ دستان می باشد که با یک ماوس پد استاندارد از این مشکل جلوگیری خواهد شد.

لامپ تزئینی ) استفاده از لامپ اینفینیتی 4 وات جلوه ی زیبایی به محیط کار شما خواهد داد . این لامپ می تواند آویز در بالای محیط کار شما یا گوشه ای از میز باشد . توجه داشته باشید قراردادن این لامپ در کنار مانیتور باعث خستگی چشم خواهد شد.

تابلو و پوستر ) حالات روحی و افکار کاری خود را در قالب یک پوستر فریاد بزنید تا هدف و مسیرتون فراموش نشه.

نور پردازی مخفی ) استفاده از نور های مخفی در زمینه ی کار علاوه بر زیبایی , باعث جلوگیری از خستگی چشم شما خواهد شد . توجه داشته باشید نور آبی خلاف این عمر باعث ضعیف شدن چشم خواهد شد.

مجسمه یا اکشن فیگور ) به سلیقه ی خود یک اکشن فیگور یا مجسمه داشته باشید تا تا حس و روح میز کار شما باشد.


طراحی محیط کار خانگی

نور غیر مستقیم ) حدامکان میز و محیط کار شما نور مستقیم از پشت یا رو به رو نداشته باشد تا تصویر بهتری از مانیتور دریافت کنید.

رنگ بندی ) استفاده از رنگ های خام مانند سفید , مشکی , خاکستری یا طوسی برای دیوار محیط کار بهترین گزینه ها می باشد که  باعث تخلیه ذهن شما و تمرکز بهتر خواهد شد.

ارتفاع مانیتور ) توجه داشته باشید مرکز مانیتور با چشم شما در یک خط باشد و برای این امر در صورتی که مانیتور شما قابلیت تنظیم ارتفاع ندارد حتما از پایه های دیواری یا رو میزی مانیتور استفاده نمایید .

فضای نفس کشیدن داشته باشید و میز خود را با وسایل غیر ضروری شلوغ نکنید و در آخر صندلی , میز مناسب از پایه های این این امر بوده و انتخاب آن کاملا تخصصی بوده و برای هر کس متفاوت می باشد.


الگوی رنگی میز کار

تک رنگ: در این الگو می توانید از یک رنگ برای چیدمان محیط بهره برد مانند طیف رنگ مشکی به طوسی.

شیوه کنتراست : در این روش با استفاده از دو رنگ متضاد نظیر زرد و مشکی میز کار خود را طراحی کنید.

ترکیب مشابه : در این روش اگر رنگ زرد را انتخاب می کنید، می توانید برای تکمیل از هم خانواده های آن مانند رنگ های نارنجی استفاده کنید.

استفاده از رنگ های گوناگون : این شیوه مانند محیط کار گیمر ها بوده ، اما باید توجه داشت در این روش، هماهنگی رنگ ها دقیق صورت بگیرد تا چشم نواز باشد و دچار اثرات روانی منفی نشوید.

More Articlesمقالات بیشتر

استعداد خود را تقویت کنید – پارت دوم

استعداد خود را پیدا کنید – پارت اول

فریلنسر شدن و اجرای پروژه – پارت سوم

فریلنسر شدن و ساخت برند شخصی – پارت دوم

فریلنسر شدن و انتخاب حرفه – پارت اول

مشکلات فریلنسرها که باید شما و کارفرما آنها را بدانید

نحوه برخورد در ملاقات حضوری با مشتری به چه صورت است

محاسبه هزینه خدمات فریلنسری چگونه است